INTERNATIONAL STARTLISTE

Ligesom de forgangne år har vores kører ansvarlig Niels Bommer arbejdet på højtryk for at finde de store stjerner til at køre til Yamaha SuperCross & freestyle Show og han gør det igen..
 
Derfor kan vi med stolthed præsentere et stærkt felt til det 28. års Yamaha SuperCross & Freestyle Show i Herning

Startlisten for 2023 er endnu ikke fastlagt – men her ser i hvem der kørte i 2022

Startlisten 2022

#NavnMaskineKlubLandFlag
3Florent Richier HondaTørring MXFrankrig[flag country="fr"]
4Justin Starling SuzukiTeam Castrol Power 1 Suzuki Moto-BaseUSA[flag country="us"]
5Filip Neugebauer KTMTeam EasyMX RacingTjekkiet[flag country="cz"]
6Boris Maillard SuzukiRGS Suzuki Schneider RacingFrankrig[flag country="fr"]
7Nichlas Bjerregaard (DK)YamahaYamaha ScandinaviaDanmark[flag country="dk"]
8Mike Alessi HondaJ Honda RacingUSA[flag country="us"]
9Kevin Ballanger YamahaFilten Racing YamahaFrankrig[flag country="fr"]
10Adrien Escoffier HondaT›rring MXFrankrig[flag country="fr"]
11H†kon Fredriksen YamahaWozniak MX Racing TeamNorge[flag country="no"]
12Frederik Goul Jensen KawasakiK‘rsgaards MotorserviceDanmark[flag country="dk"]
14Kenneth Kaalund YamahaYamaha ScandinaviaDanmark[flag country="dk"]
15Calvin Fonvieille KTMAMX RacingFrankrig[flag country="fr"]
16Lukas Imbert YamahaFilten Racing YamahaFrankrig[flag country="fr"]
17Johan Nystrøm KawasakiNystrøm RacingSverige[flag country="se"]
18Kim Sørensen KTMAMX Racing TeamDanmark[flag country="dk"]
19Runar Sudmann HusqvarnaSudmann MX RacingNorge[flag country="no"]
20Mathias Gryning YamahaYSR Yamaha Racing TeamDanmark[flag country="dk"]
21Hugo Basaula KTMAMX Racing TeamPortugal[flag country="pt"]
22Marcus-Lee Soper YamahaWozniak MX Racing TeamEngland[flag country="gb"]
23Scooter Webster KawasakiWebster RacingEngland[flag country="gb"]
24Heikki Geens KTMTeam Lindtek EcomaxxBelgien[flag country="be"]
25Frederik Højris KTMT›rring MXDanmark[flag country="dk"]
26Anthony Bourdon YamahaWozniak MX Racing TeamFrankrig[flag country="fr"]
27Emil Berggren HusqvarnaHusqvarna Scandinavia/Bloms MXSverige[flag country="se"]
28Sam Korneliussen KTMSKmoto by MXC.deDanmark[flag country="dk"]
29Max Lausch SuzukiTeam Lindtek EcomaxxTyskland[flag country="de"]
30Robin Kappel SuzukiRGS Suzuki Schneider RacingFrankrig[flag country="fr"]

(Joker) Åben startplads (Joker/reserve deltager plads)   

Reserve riders

#NavnMaskine LandFlag
R1Mathias Tang (DK)KTMTangbyg-WSRDanmark[flag country="dk"]
R2Martin Holm (S)KTMSpeedequipment RacingSverige[flag country="se"]
R3Lucas Sandbye Ankj‘r (DK)HondaJ Honda RacingDanmark[flag country="dk"]
R4Marnick Lagrou (B)KTMTeam Lindtek EcomaxxBelgien[flag country="be"]
R5Marcus Rene Petersen (DK)YamahaWestcoast MX TeamDanmark[flag country="dk"]
R6Menno Aussems (NL)HondaTeam Lindtek EcomaxxHolland[flag country="nl"]